Dozadu    Dopredu
 

Cyprus - Dovolenka

 
Oficiálny názov:
Cyperská republika
Hlavné mesto:
Nikózia (Lefkosia)
Rozloha:
9 251 km2
Svetadiel:
Európa
Susediace more/oceán:
Stredozemné more
Počet obyvateľov:
784 301
Úradný jazyk:
novogréčtina, turečtina a angličtina
Mena:
EURO (EUR)
Medzinárodný kód:
CY
Časový posun:
+ 1 hodina
Smerové telefónne číslo:
+357
 

Zobraz aktuálne Last Minute

Aktuálna ponuka zájazdov a LAST MINUTE na Cyprus

Nezabudnuteľná dovolenka na ostrove Cyprus

Cyprus, tiež nazývaný ostrov Afrodity, je tretím najväčším ostrovom Európy. Nachádza sa vo východnej časti Stredozemného mora a jeho meno je súčasne názvom štátu na ostrove. Slnečná obloha, priezračne čisté more a skvelé kúpanie, vynikajúca kuchyňa, jedinečná história, kultúra a priateľskí obyvatelia - to úplne stačí k tomu, aby Cyprus neprestával byť veľkým lákadlom a cieľom pre nespočetné množstvo zahraničných turistov.

Cyprus - Podmienky vstupu do krajiny

Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov medzinárodné letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole a v Larnake. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únii 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz).

Počasie a klíma na Cypre

Podnebie na Cypre je stredomorské, s dlhým a suchým letom, ktoré trvá od polovice mája do polovice októbra. V zima je podnebie mierne a začína od polovice decembra do februára. Na jar sa pohybujú priemerné denné teploty medzi 12 az20°C, v lete medzi 25 až 30°C.Najlepšie býva v júli a auguste, vtedy sa teploty pohybujú okolo 40°C.Na Cypre väčšinou prší v januári a vo februári. Hlavné mesto Nikózia je v lete mestom s najvyššími teplotami. Zrážky sú ojedinelé, prevažne v zimnom období (november–marec). Keďže má Cyprus 300 slnečných dní v roku, turistická sezóna je tu veľmi dlhá, preto sa okrem klasickej letnej dovolenkovej sezóny chodí na Cyprus za teplou zimou.

Aktuálne počasie - Cyprus

Cyperská miestna kuchyňa

Na Cypre sa nachádza množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú bohaté kombinácie jedál z gréckej a tureckej kuchyne. Cyprus je známy svojou pohostinnosťou a výbornou kuchyňou. Najznámejšou sú Mezedes, kde vám pri jednom chode podávajú desiatky malých tanierikov s olivami, jogurtovými dressingami, tahini, chobotničkami, mušľami, ovčím syrom, i rozličnými sladkosťami. Známymi sú mousaka, kebab / gyros, souvlaki, kleftiko – dusená jahňacina, stifado – hovädzí guláš, bakalarios – grilovaná treska. Osviežujúca ľadová káva frappe, eliniko kafe, no a samozrejme cyperské víno.

>>>Zoznam hotelov a ubytovacích kapacít na Cypre, v ktorých môžete stráviť dovolenku<<<

 

Cyprus - Ďalšie informácie

Cyprus je de facto rozdelený na dve autonómne časti a v rozpore s rezolúciami OSN i na dve právne samostatne fungujúce zóny - na juhu ostrova medzinárodne uznaná Cyperská republika (rozloha 5.896 km2) a tzv. Severo-cyperská turecká republika („SCTR“) na severe (rozloha 3.355 km2, čo je 37% územia ostrova), ktorú okrem Turecka neuznáva žiadny štát medzinárodného spoločenstva. Medzi nimi sa nachádza tzv. nárazníkové pásmo (zelená línia) pod kontrolou mierových síl OSN.

Potraviny a voda

Kvalita potravín je pomerne vysoká. Cyprus má výbornú kuchyňu. S pitnou vodou nie sú vo väčšine miest žiadne problémy. Napriek tomu doporučujeme kupovať vodu v uzavretých fľašiach.

Prenájom auta

Na Cypre sa dá auto prenajať bez problémov ako na väčšine stredomorských ostrovov.

Užitočné kontakty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii
4,Kalamatas St., Acropolis/Strovolos, P.O. Box 21165
Cyperská republika
00357 22 / 879 681
00357-22 / 311 715
www.nicosia.mfa.sk

Mapa Cyprusu na Google maps - maps.google.com


Zobraziť Cyprus na väčšej mape

Zaujímavé miesta a tipy na výlet počas dovolenky - Cyprus

  • Cyperské múzeum - Návštevníci sa tu môžu pokochať neoceniteľnou a fascinujúcou zbierkou cyperských starožitností a umeleckých pokladov datovaných od neolitickej doby po skorú byzantskú dobu.
  • Ľudové múzeum umenia - Vo vnútri skrýva najväčšie bohatstvo folklórneho umenia z 19. a 20. storočia. Vystavenými exponátmi sú napríklad predmety vyrezávané z dreva, gobelíny, ručné výšivky, keramika a hrnčiarske výrobky a národné kroje.
  • Ayios Ioannis katedrála - Katedrálu postavil v roku 1662 arcibiskup Nikiforos. Na stenách sú namaľované obrazy s biblickými motívmi a maľby zobrazujúce objavenie hrobky svätého Barnabáša a Salamisa.
  • Dom Hadjigeorgakisa Kornessiosa - Pôvodne ho postavili vo venétskom duchu. Je pravdepodobne najdôležitejšou stavbou z 18. storočia v Nicosii. V minulosti patril dragomanovi (tlmočník) Hadjigeorgakisovi Kornessiosovi. V súčasnosti dom prestavujú na etnografické múzeum. V roku 1988 dom vyhral cenu Europa Nostra.
  • Brána Famagusta - Brána je dnes kultúrnym centrom v Nicosii. Impozantná brána dovedie turistov k dlhej pasáži končiacou priekopou. Na oboch stranách striehnu vysoké kamenné strážnice. Organizujú sa tu exhibície, semináre a rôzne predstavenia.
  • Larnacká pevnosť - Pevnosť stojí na pobreží a postavili ju v roku 1625. Používali ju ako väzenie počas prvých rokov britského vládnutia. Dnes v nej sídli malé archeologické múzeum, kde nájdete vykopávky a nálezy z Kitionu.

Fakultatívne výlety počas dovolenky na Cypre

Nikózia

Tento poldenný výlet vás zavedie z pobrežia do hl. mesta Cypru, Nikózia vo vnútrozemí ostrova. Výlet do hl. mesta je za 1. iba za nákupmi, alebo za 2. s programom a sprievodcom, ktorý zahŕňa návštevu katedrály sv. Jána, zastávku u Arcibiskupského paláca, archeologické múzeum, prechod na severnú časť (peši) s návštevou miestneho bazáru a chrámu Agio Sofia.

Pafos / Kourion

Na tejto exkurzii prejdete celé južné pobrežie ostrova. Návšteva Kourionu s rímskymi kúpeľmi a grécko-rímskym divadlom. Návšteva vinárskeho závodu s ochutnávkou vína a možnosťou nakúpiť víno. V Pafose návšteva archeologického parku a jednej z víl z rímskeho obdobia s krásnymi mozaikami s mytologickými námetmi. Zastávka u Afroditinej skaly na krásnej pláži, kde každá žena, ktorá sa tu umyje, skrásnie a omladne.

Lodný výlet Jeruzalem/Betlehem

Dvojdenný lodný výlet z prístavu Limassol s návštevou Jeruzalema a Betlehema, kde si prezriete nádherné miesta ako: Olivetská hora, Getsemanská záhrada, Golgota, Chrám Božieho hrobu, Múr nárekov a mnoho dalších miest.

Pohorie Troodos a kláštor Kykko

Tento výlet vám ponúka pobyt na sviežom vzduchu v Trodoose, v najvyššom pohorí ostrova. Prejdete vinárskymi oblasťami a zastavíte v malebnej dedinke Lania, kde vás prilákajú k návšteve výtvarného štúdia maliarov. Stredomorskými vysokohorskými lesmi budete pokračovať k najznámejšiemu kláštoru Cypru, Kykko. S prehliadkou kláštora je spojená i návšteva hrobky prvého prezidenta Cyperskej republiky a arcibiskupa Makaria III. Naobedujete sa v horskej dedinke Pedulas priamo pod najvyššou horou Cypru Olympom. Cesta cez hornaté vnútrozemie vás potom dovedie späť. Tento výlet je s českým sprievodcom za predpokladu účasti požadovaného počtu účastníkov.

Safari v džípoch

Ak sa vydáte na safari v džípe, čaká vás nezabudnuteľný zážitok. Dostanete sa do vnútrozemia ostrova po prašných horských cestách. Budete vnímať drsnú krásu prírody, obdivovať romantické miesta s malými dedinkami a príjemní miestni sprievodcovia vás zavedú priamo do domovov miestnych obyvateľov. Navštívite 800 rokov starú dedinku Fikardou, kláštor v horách s romantickou záhradou a mnoho ďalších zaujímavých miest. Po typickom obede s množstvom miestneho vína sa môžete pobaviť cyperským spôsobom a zatancovať si. Navštívite aj malebnú dedinku Lefkara, kde budete môcť obdivovať a zároveň si kúpiť známe výšivky Lefkaritika alebo krásne strieborné predmety. Tento výlet je s českým sprievodcom.

Famagusta

Poldenný výlet na severnú časť ostrova (turecká časť). Veľmi obľúbený výlet, pri ktorom prekročíte hranice a dostanete sa na tureckú časť ostrova. Navštívite tzv. „mesto duchov“ Famagustu, ďalej bývalé kráľovské mesto Salamis, kde navštívite najväčšie grécko-rímske divadlo a kúpele na ostrove, staré mestské centrum, kde bude voľno na návštevu katedrály sv. Mikuláša (teraz mešita). Ostane i voľno na nákupy a posedenie v tureckej cukrárni s množstvom miestnych sladkostí a pravou tureckou kávou. Výlet je nenáročný na chodenie a cestovanie v autobuse, preto ho odporúčame rodinám s deťmi, tak i starším ľudom.

Lenivá plavba

Poldenný výlet. Ak si chcete prehliadnuť pláže Aiya Napy a Protaras z mora a kúpať sa v hlbších vodách, vydajte sa na túto lenivú plavbu, pri ktorej sa iba relaxuje, opaľuje a kúpe. Na lodi je podávané občerstvenie a nápoje (nie je v cene) výletu.

Cyprus - Užitočné internetové adresy

 

 

Novinky

Zavedenie turistickej taxy v Dubaji

05.03.2014 - Pobytová taxa v emiráte Dubaj od 31.3.2014
viac

Zrušenie víz do Spojených arabských emirátov

05.03.2014 - Od 22. marca 2014 nie sú potrebné víza do Spojených arabských emirátov
viac

Kvalitné hotely v Egypte s odletom z Viedne

12.03.2013 - Egypt každú sobotu a nedelu s odletom z Viedne. Kvalitné hotely s výbornými cenami.
viac
 

Copyright © 2008 - 2014 Cestovná agentúra JUKO CK. Všetky práva vyhradené.

Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s. so službou optimalizácia pre vyhľadávače.